Rubrika: Vybavení na dovolenou a přípravy

Jak se připravit? Co si vzát sebou? kam potřebujete jaké doklady? To jsou všechno otázky, které řešíme pokaždé a pokaždé nanovo. Zde naleznete rádce a informace, které se vždy budou hodit.

Ostrov Phuket - Thajsko

Jestli se chystáte vyrazit do Thajska, je důležité si uvědomit, že nejedete na pobyt do Chorvatska, kde v danou sezonu najdete spíš malou Českou republiku. Takže znalost Aj je podstatné kritérium pro to, aby jste měli vůbec šanci komunikace s místním lidem .

Přece jen je to přes kus zeměkoule, takže přípravu na pobyt by jste neměli podcenit a to hlavně v případě, jestli se chystáte vyrazit na vlastní pěst tzn žádná cestovní kancelář.

Moje první cesta do Thajska, konkrétně na ostrov Phuket nebyla podnícena tím, že bych danou část země musel vehementně poznat nýbrž, se jednalo o návštěvu mého dobrého kamaráda, který se kvůli práci na trvalo přestěhoval do této pro mě tehdy bohem zapomenuté části světa.

Po skoro dvouletém plánování, nakonec vše dostalo zelenou a mohlo se vyrazit.Před cestou nezapomeňte, že bez cestovního pasu a pojištění nemá cenu chodit ani na letiště.O pasu nemusíme asi víc mluvit, tam je to celkem jasné, jen nezapomenout, že ten kdo je majitelem staršího cestovního pasu, bylo by dobré ho vyměnit za moderní biometrický pas. Naše cesta, která vedla Praha-Dubai-Kuala lumpur-Phuket, se vám může stát, že po půlce cesty konkrétně od Kuala lumpur, můžete mít problém, bez biometrického pasu a vracet se skoro po tři čtvrtě cesty, by asi nebyl úplně fajn zážitek. Konkrétně v KL vás čeká ještě vyplnit vstupní protokol o důvodu vaší cesty do Thajska. Osobně si myslím, že je fuk co tam u některých kolonek napíšete, nicméně když si před cestou na netu najdete vzor, jak by měl dotazník vypadat, určitě tím nic nezkazíte.

Co se týče samotné cesty, tak to opravdu není výlet do Průhonic. V podstatě 12 hod.čistého letu a dalších cca 8 hod na letištích při čekání na přestup. Náš konkrétní let byl přes Fly emirates a musím říct, že i přes dlouze otravný let, byl komfort a servis perfektní. Jediné co bylo značně nepříjemné je klimatizace. I přes vypnutí vaší směrové klimatizace, je vás ta okolní opravdu schopna při tak dlouhém letu zničit. Doporučení: mikina s kapucí a když si necháte kalhoty, tak taky neprohloupíte.Sice dostanete deku, ale ta je tak na parádu, než na funkční zahřátí.FE

Ještě se vrátím k letenkám. Samozřejmě při takové cestě, je dobré si letenky zamluvit co nejdříve dopředu, nebo si počkat na letišti v daný den a risknout to 😀 Cenová relace a budeme se bavit o ekonomické třídě samozřejmě, se pohybuje cca mezi 16 -25 tisíci korun. Záleží jak to prostě trefíte. Naše letenka vyšla na 17.500,- což považuji za tu lepší.

Po příletu na letiště v Phuketu vás čeká trochu zmatená cesta k odbavení a kontrole pasu. Letiště samozřejmě není ultra moderní, takže to trochu vypadá jak na lepším trhu,ale ten pocit spíš umocňuje únava po dlouhém letu . Počítejte cca 45 minut od přistání až po hlavní bránu letištní haly.

Doprava a cestování:

Na ostrově je možno se pohybovat pomocí klasického taxíku. Hlavně pro dopravu z letiště, které je v severním cípu letiště a od pláže je to cca 40 min jízdy. Na pláži operují stovky mini busů a různých povozů. Bohužel jejich loby požaduje docela brutálně extrémní ceny, což znamená, že poznávání ostrova by vás přišlo dost draho. Takže co s tím. Máte dvě možnosti v podstatě. Pronájem malého motocyklu (skůtru) chcete li. Nebo automobilu. Ten sice bude stát něco víc, ale jestli se chystáte poznávat ostrov důkladně, tak auto je nejlepší volba. A to v rámci komfortu, tak hlavně bezpečí. Přece jen místní lid není úplně příručka dobrého řidiče a předpisy jsou tu kolikrát pro některé jen pro srandu králíkům. Sám jsem osobně při prvním dni zažil nesmyslnou nehodu dvou motocyklů a to na jednoduché značce přednosti v jízdě. Bez ohledu na to, že není problém vidět pěti člennou rodinu na skůtru a to i na zádech s novorozence.

Pláže: Vyjmenovat a popsat tu jména všech pláží, by zabralo  na celou knihu a ještě by to bylo málo. V podstatě Phuket je jedna velká pláž kolem dokola. Ty nejrušnější a nejznámější pláže, jsem vám stejně nevyhnou, takže se nemusíte bát, že by jste o něco měli přijít. Jen na mátku bych zmínil Patong beach, která je asi nejznámější na ostrově. Je tam veškeré dění, které turismus může nabídnout od resortů po restaurace a samozřejmě barů,  kde je i k mání nabídka lechtivých služeb.beach

Karon beach je naproti tomu opakem Patongu, hlavně v oblasti zmíněných služeb pro dospělé. Ideální pro děti .

Dále Kata beach, Kata noi atd. Těchto pláží je tu skutečně mnoho a je na každém, kdo jakou část si vybere a která mu vyhovuje. Najdete tu od klasické pláže, až po útesové ostrůvky na hrubém povrchu. Ovšem jsou to pláže, kde je veliká frekvence turismu, tudíž hlava na hlavě. Tím nechci říct, že se nevykoupete a nerozvalíte na pláži,ale všudypřítomného cvrkotu se nezbavíte.

Na radu našeho kamaráda žijícího na ostrově, což byla nesporně veliká výhoda, nám prozradil, že se cca 30 km od centra dají po silnicích najít malé pláže, kde je opravdu pár lidí a najdete tam skutečný klid. Samozřejmě, ne každá pláž je veřejná a ne na každou vás pustí zadarmo, ale ten klid a soukromí za to opravdu stojí.Navíc i restaurace, které jsou na těchto privátních místech, vám plnohodnotně nabídnou místní kuchyni v plné síle , než by tomu bylo u těch nejrušnějších v centru. V našem případě to byla Banana Beach. Pro mě osobně asi nejlepší místo které jsem poznal v rámci relaxace na pláži u moře. Voda byla krásně čistá, ideální teplota a pro vášnivé potápěče malý ráj podvodní říše.Beach house

Závěr: Ostrov Phuket není zrovna meca kultůry a všechny významné památky zvládnete hravě za 2 dny, včetně monumentální sochy buddhy,  která se tyčí nad ostrovem.

Kouzlo je hlavně ve způsobu života místních jako takového. Pro evropana je to určitě něco odlišného a neznámého co stojí za to poznat.

Příprava a cesta na ostrov Phuket ( Thajsko)

Jestli se rozhodnete navštívit exotickou zemi, jako je Thajsko, určitě by bylo vhodné se řádně připravit a informovat o tom, co vše je potřebné a nutné k tomu, aby váš pobyt v této zemi proběhl v pořádku a bez zbytečných komplikací.

Základním prvkem je samozřejmě platný biometrický pas. U staršího pasu bez čipu, by vás mohli čekat komplikace zejména na asijských letištích.

Dalším bodem je očkování.  Jestli budete trávit čas v turistickém letovisku, není povinnost být očkován. Samozřejmě jestli chcete vyrazit někam do džungle, měla by to být samozřejmost, která je v některých oblastech pro návštěvu povinná. Přibalením běžně dostupných léčiv na bolest či alergii jistě nic nezkazíte.

Fly emirates

Samotná cesta jako taková, je opravdu časově náročná a je dobré si předem vybrat, jakou trasou a leteckou společností se vydáte. V mém případě to byla trasa Praha – Dubai – Kuala Lumpur – Phuket. Leteckou společnost jsem vybral Fly emirates. Nikdy jsem touto společností neměl možnost cestovat a už vůbec, pokud se jednalo o takto časově náročný let. Moje očekávání v rámci komfortu a celkového zázemí, bylo až na pár drobností splněno. Obsluha letušek byla příjemná a na velký počet pasažérů, nebyl problém si něco objednat, přičemž jste objednávku velmi brzy obdrželi. Jídla byla překvapivě chutná a rozmanitá, což jsem velice ocenil a za celou dobu letu jsem nebojoval s tím, že na jídelním lístku není nic, co by mi chutnalo.

V sedadlovém prostoru byla k dispozici deka i polštář. Proti vám byl zabudován v sedadlech monitor a ovládací systém, který nabízel velkou škálu filmu, hudby a mnoho dalších interaktivních možností. Sedadlo se dalo nastavit do příjemné polohy, nicméně při tak dlouhém letu, jsem už značně bojoval, jak, se ideálně usadit a ulevit od ztuhlosti zad.Lunch FE

V čase mezipřistání, máte asi největší možnost se vyřádit na letišti v Dubaji. Tento ohromný komplex nabízí všechno, co potřebujete. Ať už se jedná o obchody, restaurace, letištní hotel, relaxaci. Pro člověka neznalého letištních komplexů a anglického jazyka, to může být docela problém. Letiště je rozděleno do několika sekvencí, kde se přepravujete letištním vlakem. Něco jako nadzemka a tady můžete snadno zabloudit a vyrazit vlakem někam úplně jinam, než potřebujete.

Letiště v Kuala lumpur, už takový luxus nenabízí a máte z něho pocit, že je před rokem devadesát. Takže na nějaké vysedávání nad italskou kávou tu nečekejte.  Najdete tu fast foody, kávu do kelímku, stánek se zmrzlinou a něco jako duty free shop, který připomíná malou tržnici.KL airport

Poslední část letu směřovala již na finální destinaci, tedy ostrov Phuket. Tato poslední cesta byla již pod místní leteckou společností Air asia. Letadlo již nenabízelo komfort předchozích letů, ale vzhledem délce letu, přibližně hodina dvacet minut, bylo pohodlí dostatečné a k mému překvapení se podával i oběd, což nebývá vždy zvykem.

Letiště na Phuketu má podobné parametry a komfort, jako v Kuala lumpur. Jen v mnohem menším měřítku a vzhledem k faktu, že Phuket je cílová destinace, tak vás může trochu zaskočit velká kulminace lidí, ale není se čeho bát. I při zdánlivém pocitu chaosu, se na letišti zdržíte cca třicet minut a už směřujete k hlavní bráně a vaše poznávání ostrova může začít.

Autem, nebo letadlem? Jak na dovolenou

Autem, nebo letadlem? Je to na Vás. Věděli jste, že ročně vycestuje na dovolenou do zahraničí okolo 1,9 milionu Čechů automobilem, 1,5 milionu cestuje letecky a jen zhruba 700 tisíc lidí dá přednost autobusu? Cestování vlastním vozem je mezi českými turisty nejoblíbenější, je ale také nejlevnější? Spočítali jsme, kolik stojí cesta do evropských měst a kolik času strávíte při jízdě.

Spolujízda autem ani nabízení gaučů není v České republice zatím tolik rozšířené. Tyto levné alternativy cestování využívají především mladí lidé do 25 let. Odborník na cestování Jaromír Beránek se nebojí, že by cestovní ruch přicházel o velké množství turistů. Neví ani o žádných podvodech, kterých se někdo může obávat.

Mezi nejlevnější a nejjednodušší způsob dopravy patří spolujízda. Jaký má tento fenomén význam u nás?
Rozvíjí se, a to zejména u mladších ročníků v rámci celé Evropy. Začalo to tak, že vznikly speciální agentury, které se spolujízdou zabývají a za zprostředkování vybírají určitý poplatek. Jedná se o servery, na kterých se registrují poptávající spolujezdci a nabízející řidiči. Tyto portály se zaměřují především na zahraniční cesty z České republiky do Německa, Rakouska, Francie nebo Anglie, velice frekventované je také Slovensko a delší cesty po Česku. Dnes se ale lidé vesměs hledají na internetu a po Facebooku. Jezdí spolu známí a hlavně studenti, kteří jsou ve světě na stážích.

Odkud se k nám spolujízda dostala?
Spolujízda má původ ve Spojených státech, kde v různých podobách funguje už delší dobu. Dříve tam podobných agentur bylo mnoho, teď ale pomalu ustupují. Dnes je to i v Americe spíš na osobních kontaktech.

Jak takové cestování funguje?
Obvykle to bývá tak, že se lidé potkají na výpadovce u nějaké benzinky s tím, že nastupující dopředu zná značku a barvu auta. Řidič také většinou dopředu dá vědět, kolik si s sebou cestující může vzít zavazadel. Hodně totiž spolujízdu využívají právě vysokoškoláci, kteří se vracejí ze studentského pobytu.

Je takové cestování bezpečné?
Pokud je to přes agenturu, tak ano. Ta by neudělala zprostředkování, pokud by na někoho měla špatné reference. Pokud je to přes sociální sítě, je to složitější. Upřímně, neslyšel jsem, že by na to někdo doplatil, protože i takoví lidé se do jisté míry znají. Neznám ani případ tzv. lovců hezkých žen. Problém ale může být s pojištěním, pokud by se stala nějaká nehoda nebo by se cesta z nějakého důvodu neuskutečnila.

Můžou tak vznikat cestovnímu ruchu nějaké ztráty?
Cestování spolujízdou na delší vzdálenosti je výrazně levnější než autobusem nebo vlakem, malé ztráty u dopravců vznikat můžou, podstatné to ale není. Lidé využívající spolujízdu by do letadla pravděpodobně stejně nesedli. Navíc člověk, který spolujízdu využije, musí většinou nějakou veřejnou dopravu stejně využít, aby se dostal na domluvené místo setkání. Spolujízda funguje především podél hlavních evropských dálničních tahů a většinou se řidičům nikam do města zajíždět nechce, protože se jim to nevyplatí.

Zasáhl nás i couchsurfing neboli sdílení gaučů či jiné výměnné pobyty?
Podobné cestování je opět rozvinutější v západní Evropě, především v Holandsku. U nás to takový rozsah nemá. Podobné výměnné pobyty byly u nás vždy založené na známostech, kdy se rodiny seznámí třeba u moře a pak se vzájemně navštíví. Většinou se ale chtějí předvést, kdo má větší vilu a bazén. Z hlediska ohrožení cestovního ruchu bych se ani tohoto nebál. Ti kteří mají peníze, si raději zaplatí hotel, a ti, kteří mají méně, bydlí většinou v malých bytech, kam si nikoho dalšího pozvat nemůžou, protože se jim tam nikdo další nevejde.

Jaká dovolená je pro Čechy nejlevnější?
Pro nás je nejlepší vzít auto a jet do kempu do Chorvatska. Výhodou je velká jistota hezkého počasí. Výhodné je i Tunisko nebo Egypt, kde se k dobrému počasí přidává ještě kvalitní servis a v případě all inclusive i strava po celý den.