Zakynthos, květina Východu

Poprvé jsme Zakynthos navštívili s manželem v roce 2007 a od té doby se na tento kouzelný řecký ostrov stále vracím. Cítím se tam jako doma a věřte mi, opravdu ho nelze nemilovat. Proč?

Tanec, přátelství a skvělé jídlo

Něco vám o Řecku prozradím: žijí tam úžasní lidé, kteří mají neustále úsměv na tváři a považují vás okamžitě za přátele. Jsou veselí a dobrosrdeční. Když se zeptají: „Jak se máš?“, opravdu je zajímá vaše odpověď, ať už se potkáte na ulici nebo si u nich v taverně objednáte café frappé. Milují dobrou společnost a vynikající jídlo (jen tak mimochodem, to jejich je prostě bezkonkurenční). A když to jde, tak Řekové tančí. A jde to opravdu často. Naše domácí Nana mi vždy říká: „Veroniko, ty nejsi jen obyčejný zákazník nebo kamarád, ty jsi přítel, ty jsi rodina.“

Takoví jsou prostě Řekové. No řekněte, mohli byste se tam cítit špatně?

Květina Východu

Řekové, kteří na Zakynthosu žijí, mu říkají Zante. Toto domácké jméno pochází z italštiny a vzniklo v době, kdy ostrov obléhali Benátčané.

Co se týče ubytování, nám osobně nejvíc vyhovuje lokalita Laganas. Je vhodná spíše pro ty, kteří mají rádi ruch a zábavu. Tomuto místu se dokonce říká Ibiza Řecka, protože večírky jsou tady opravdu divoké.

Pro ty z vás, kteří raději preferují klid, je určena spousta hotýlků a apartmánů na okraji městečka. Je tam ticho, a do města přitom sotva pět minut chůze. Navíc jsou okrajové části města skvělým výchozím bodem pro cestování po ostrově. Určitě ale neuděláte chybu ani s ubytováním v Kalamaki, hlavním městě Zakynthos Town, Vassiliki, Tsilivi nebo Alikanas.

Průzračné moře a zážitek se želvami

V Laganas je moře tak průzračné, že i v poměrně velké hloubce vidíte na dno. Klesání pláže je pozvolné a samotná pláž písčitá, takže je to vhodné místo i pro rodiny s malými dětmi. Můžete s nimi třeba sbírat krásné kamínky a mušličky nebo postavit hrad z písku.želva

Největším zážitkem je ale bezkonkurenčně setkání s želvami Caretta Caretta (Katera obecná), které začátkem léta připlouvají na Zante klást vajíčka, a právě v Laganas je jich opravdu hodně. Viděli jsme je rok co rok, a dokonce jsme s nimi mohli i plavat. Nejkrásnější chvíle přišla asi před pěti lety, kdy jsme s kamarády stáli ve vodě, a najednou dvě Kartey obecné pluly přímo mezi námi. Jen jsme se v úžasu zastavili, ani nedutali, a vstřebávali vzácnou chvilku, kdy jsme si mohli tyto krásné tvory v klidu a zblízka prohlédnout.

Dokonalé jídlo na každém kroku

V Laganas najdete několik opravdu skvělých restaurací, z vlastní zkušenosti můžeme doporučit především tyto:

The Isles: Taverna leží přímo na pláži směrem na Kalamaki. Každý večer tady tančí „Řek Zorba“. Ve skutečnosti se jmenuje Dominico a za ta léta je už naším milým přítelem, ale i vám (a jen vám) rád zatančí ohňový tanec. V The Isles samozřejmě výborně vaří. Doporučuji grilovanou chobotnici, saganaki (řecký flambovaný smažený sýr), stifado (řecký guláš) a k tomu karafu místního bílého vína, jak je v Řecku zvykem.

Michael´s place: Rodinná taverna přímo na hlavní třídě. Hned vedle něj najdete Three Lions Bar a naproti Palmburger. Maminka Kotisová opravdu výtečně vaří, a to cokoliv – od mousaky z mletého masa přes stuffer tomatoes (plněná řecká rajčata) až po steaky či souvlaki (malé kousky grilovaného masa na špejli).

Palmburger: Nejlepší gyrosrárna na hlavní třídě. Připraví vám všechny možné druhy masa, k němu naservírují nejlepší tzatziki (omáčku z jogurtu, okurky a kopru), hromadu zeleniny… A to vše za cenu okolo dvou euro.

Cestou necestou ostrovem

Každému, kdo touží cestovat po kterémkoliv řeckém ostrově, doporučuji půjčit si auto v půjčovně. Dbejte ale na to, abyste měli ve smlouvě plnou pojistku bez spoluúčasti. A pak už můžete projet celý ostrov křížem krážem, protože každý z nich nabízí spoustu nádherných míst. Výjimkou není ani Zante. Věřte mi, že byste rozhodně neměli vynechat:

Pláž Navagio: Na vlastní oči uvidíte z výšky pohled, který se tak často objevuje na pohlednicích ze Zakynthosu. Pak sjeďte dolů do Porto Vromi. Odkud vyplouvají malé loďky přímo na Navagio.navagio beach zakynthos

Skinari: Větrné mlýny a výborná taverna, jako bonus možnost krásného koupání.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Marathonisi Island: Ať už si člun pronajmete a pojedete sami (dle mého lepší varianta) nebo si výlet koupíte, určitě stojí za to – tamější moře je jako Karibik. Procházky jeskyní, zastávka na některé z opuštěných plážiček směrem k letovisku Limmi Keri… To je opravdu zážitek.Marathonisi Island

Porto Limnionas: Nádherná zátoka s neuvěřitelně průzračnou vodou a tisíci odstíny modré.Porto Limnionas

Zakynthos Town: Krásné hlavní město.Zakynthos Town

Kopec Bochali: Vyhlídka nad hlavním městem s výbornou cukrárnou, doporučuji zákusek friganía.Kopec Bochali

Ostrůvek Cameo v Laganas: Jeho zvláštností je, že na něj můžete dojít pěšky po pláži.zakynthos-laganas

…a spousta dalších dech beroucích míst.

Takže? Ela ela, sejdeme se na Zante!

Vaše milovnice Řecka Veronika

Autorka článku: Veronika Hladíková

Ukázat komentáře ostatních

Napsat komentář