Turecká riviéra

Středomořské pobřeží Turecka obklopeno hotelovými komplexy nejvyšších cenových kategorií, až po klasické přímořské kempy. Letní slunce rozpaluje vlhký vzduch do závratných teplot, osvěžení skýtá mořská voda, pulzující bary nabízejí zábavu dlouho do noci a obchody v přelidněných letoviscích jsou k prasknutí napěchovány všemožným zbožím se suvenýry.

Centrem je Antalya dvoumilionové město, které je moderně přizpůsobeno turistickému ruchu a jeho požadavkům. Díky unikátní kombinaci historických památek a příjemného středomořského pobřeží je Antalya ideálním turistickým letoviskem. Mezi přístavem a žijícím centrem města se nachází Kaleici, staré město postavené ještě v dobách řeckéhoosídlení Antalyi. Mezi starými domy jsou úzké dlážděné uličky. Přestože jsou ve městě nyní hlavně hotely a obchody pro turisty, stále jsou zde velmi dobře patrné stopy po Byzantincích, Římanech a Seldžucích. Antalya
Chiméra. Místo s názvem Chinéra je zajímavé zemním plynem, který zde tryská přímo ze země. Krajina je zde holá pláň s kameny, bez stromů, protože všechny ty, které rostou příliš blízko, shoří.
Hodně často se sem chodívá v noci kvůli mnohem lepší viditelnosti než přes den. Určitě si s sebou ale vezměte nějaké outdoorové vybavení. Terén je značně strmý a cesty kamenité. Minimálně pořádné boty a baterku unesete.FiresChimera2

Aspendos. Antické město v Pamfýlii, jehož ruiny s výjimečně dobře zachovalým amfiteátrem leží v jižním Turecku asi 46 km východně odAntalye poblíž vesnice Balkesu. Amfiteátr pro asi 20 tisíc diváků pocházející z římské císařské doby se stále využívá pro kulturní akce.Přestože Aspendos nabízí mnoho zajímavostí, nejezdí sem žádná pravidelná linka. Údajně sem mají jezdit přímé dolmuše z Antalye a Side, ale pokud by se tak nedělo, dá se sem dostat linkou, jedoucí z Manavgat do Antalye. Nejblíže je to do Aspendosu ze zastávky u Seldžuckého mostu – odtud už je to jen 3 km. Dojít se dá pěšky, cesta je dobrá a vede přes vesnici a podél řeky.Aspend

Podnebí

Léto v Turecku umí být opravdu velice parné, takže rozhodně nepodcenit zrádnost slunce a chránit se přípravky na opalovaní, popřípadě klidně dlouhý rukáv a něco na hlavu.

Jídlo a pití

V turistických oblastech běžně dostanete potraviny, na které jsme zvyklí z Evropy. Nicméně turecké kuchyně se určitě nebojte, je velmi chutná a rozmanitá.

Turecko je civilizovaná a příjemná země plná milých lidí. Nemusíte se bát nepohodlí – luxusnější hotely odpovídají evropským standardům. Turci jsou velice družní a určitě nenají problém vám ukázat, jak vypadá jejich kultura  a zvyky.

 

Ukázat komentáře ostatních

Napsat komentář