Ostrov Phuket - Thajsko

Jestli se chystáte vyrazit do Thajska, je důležité si uvědomit, že nejedete na pobyt do Chorvatska, kde v danou sezonu najdete spíš malou Českou republiku. Takže znalost Aj je podstatné kritérium pro to, aby jste měli vůbec šanci komunikace s místním lidem .

Přece jen je to přes kus zeměkoule, takže přípravu na pobyt by jste neměli podcenit a to hlavně v případě, jestli se chystáte vyrazit na vlastní pěst tzn žádná cestovní kancelář.

Moje první cesta do Thajska, konkrétně na ostrov Phuket nebyla podnícena tím, že bych danou část země musel vehementně poznat nýbrž, se jednalo o návštěvu mého dobrého kamaráda, který se kvůli práci na trvalo přestěhoval do této pro mě tehdy bohem zapomenuté části světa.

Po skoro dvouletém plánování, nakonec vše dostalo zelenou a mohlo se vyrazit.Před cestou nezapomeňte, že bez cestovního pasu a pojištění nemá cenu chodit ani na letiště.O pasu nemusíme asi víc mluvit, tam je to celkem jasné, jen nezapomenout, že ten kdo je majitelem staršího cestovního pasu, bylo by dobré ho vyměnit za moderní biometrický pas. Naše cesta, která vedla Praha-Dubai-Kuala lumpur-Phuket, se vám může stát, že po půlce cesty konkrétně od Kuala lumpur, můžete mít problém, bez biometrického pasu a vracet se skoro po tři čtvrtě cesty, by asi nebyl úplně fajn zážitek. Konkrétně v KL vás čeká ještě vyplnit vstupní protokol o důvodu vaší cesty do Thajska. Osobně si myslím, že je fuk co tam u některých kolonek napíšete, nicméně když si před cestou na netu najdete vzor, jak by měl dotazník vypadat, určitě tím nic nezkazíte.

Co se týče samotné cesty, tak to opravdu není výlet do Průhonic. V podstatě 12 hod.čistého letu a dalších cca 8 hod na letištích při čekání na přestup. Náš konkrétní let byl přes Fly emirates a musím říct, že i přes dlouze otravný let, byl komfort a servis perfektní. Jediné co bylo značně nepříjemné je klimatizace. I přes vypnutí vaší směrové klimatizace, je vás ta okolní opravdu schopna při tak dlouhém letu zničit. Doporučení: mikina s kapucí a když si necháte kalhoty, tak taky neprohloupíte.Sice dostanete deku, ale ta je tak na parádu, než na funkční zahřátí.FE

Ještě se vrátím k letenkám. Samozřejmě při takové cestě, je dobré si letenky zamluvit co nejdříve dopředu, nebo si počkat na letišti v daný den a risknout to 😀 Cenová relace a budeme se bavit o ekonomické třídě samozřejmě, se pohybuje cca mezi 16 -25 tisíci korun. Záleží jak to prostě trefíte. Naše letenka vyšla na 17.500,- což považuji za tu lepší.

Po příletu na letiště v Phuketu vás čeká trochu zmatená cesta k odbavení a kontrole pasu. Letiště samozřejmě není ultra moderní, takže to trochu vypadá jak na lepším trhu,ale ten pocit spíš umocňuje únava po dlouhém letu . Počítejte cca 45 minut od přistání až po hlavní bránu letištní haly.

Doprava a cestování:

Na ostrově je možno se pohybovat pomocí klasického taxíku. Hlavně pro dopravu z letiště, které je v severním cípu letiště a od pláže je to cca 40 min jízdy. Na pláži operují stovky mini busů a různých povozů. Bohužel jejich loby požaduje docela brutálně extrémní ceny, což znamená, že poznávání ostrova by vás přišlo dost draho. Takže co s tím. Máte dvě možnosti v podstatě. Pronájem malého motocyklu (skůtru) chcete li. Nebo automobilu. Ten sice bude stát něco víc, ale jestli se chystáte poznávat ostrov důkladně, tak auto je nejlepší volba. A to v rámci komfortu, tak hlavně bezpečí. Přece jen místní lid není úplně příručka dobrého řidiče a předpisy jsou tu kolikrát pro některé jen pro srandu králíkům. Sám jsem osobně při prvním dni zažil nesmyslnou nehodu dvou motocyklů a to na jednoduché značce přednosti v jízdě. Bez ohledu na to, že není problém vidět pěti člennou rodinu na skůtru a to i na zádech s novorozence.

Pláže: Vyjmenovat a popsat tu jména všech pláží, by zabralo  na celou knihu a ještě by to bylo málo. V podstatě Phuket je jedna velká pláž kolem dokola. Ty nejrušnější a nejznámější pláže, jsem vám stejně nevyhnou, takže se nemusíte bát, že by jste o něco měli přijít. Jen na mátku bych zmínil Patong beach, která je asi nejznámější na ostrově. Je tam veškeré dění, které turismus může nabídnout od resortů po restaurace a samozřejmě barů,  kde je i k mání nabídka lechtivých služeb.beach

Karon beach je naproti tomu opakem Patongu, hlavně v oblasti zmíněných služeb pro dospělé. Ideální pro děti .

Dále Kata beach, Kata noi atd. Těchto pláží je tu skutečně mnoho a je na každém, kdo jakou část si vybere a která mu vyhovuje. Najdete tu od klasické pláže, až po útesové ostrůvky na hrubém povrchu. Ovšem jsou to pláže, kde je veliká frekvence turismu, tudíž hlava na hlavě. Tím nechci říct, že se nevykoupete a nerozvalíte na pláži,ale všudypřítomného cvrkotu se nezbavíte.

Na radu našeho kamaráda žijícího na ostrově, což byla nesporně veliká výhoda, nám prozradil, že se cca 30 km od centra dají po silnicích najít malé pláže, kde je opravdu pár lidí a najdete tam skutečný klid. Samozřejmě, ne každá pláž je veřejná a ne na každou vás pustí zadarmo, ale ten klid a soukromí za to opravdu stojí.Navíc i restaurace, které jsou na těchto privátních místech, vám plnohodnotně nabídnou místní kuchyni v plné síle , než by tomu bylo u těch nejrušnějších v centru. V našem případě to byla Banana Beach. Pro mě osobně asi nejlepší místo které jsem poznal v rámci relaxace na pláži u moře. Voda byla krásně čistá, ideální teplota a pro vášnivé potápěče malý ráj podvodní říše.Beach house

Závěr: Ostrov Phuket není zrovna meca kultůry a všechny významné památky zvládnete hravě za 2 dny, včetně monumentální sochy buddhy,  která se tyčí nad ostrovem.

Kouzlo je hlavně ve způsobu života místních jako takového. Pro evropana je to určitě něco odlišného a neznámého co stojí za to poznat.

Ukázat komentáře ostatních

Napsat komentář